Sunday, 1 June 2014

Seahouses, Northumberland, England UK


Northumberland is in my opinion one of the most interesting regions in England, but almost every time I go somewhere I am delighted and this is for me the coolest place until the next departure hehe! 
Seahouses is a small town, and I could even say village. It is a typical seaside holiday village, which is full of small shops with souvenirs, fish and chips and ice cream on every corner.  It was from Seahouses that flow boats take tourists to the not much distant Farne Islands where depending on the season we can watch birds or seals. Unfortunately, this time we did not have time to go there but I think we'll be back soon.

*
Northumberland to moim zdaniem jeden z ciekawszych regionów w Anglii, ale ja prawie za każdym razem jak gdzieś jadę jestem zachwycona i jest to dla mnie najfajniejsze miejsce, aż do następnego wyjazdu hehe... Seahouses to małe miasteczko, a nawet mogła bym powiedzieć, że wioska. Typowa nadmorska wieś wakacyjna, czyli pełno małych sklepików z pamiątkami, ryby z frytkami i lody na każdym rogu. To właśnie z Seahouses wypływają kutry, które zabierają turystów na nie dużo oddalone wyspy Farne gdzie zależnie od sezonu możemy oglądać ptaki lub foki. Niestety tym razem nie mieliśmy czasu, żeby tam popłynąć ale myślę, że wrócimy tam wkrótce. 
No comments:

Post a Comment