Sunday, 20 November 2011

Parque National de Timanfaya, Montanas del Fuego (Lanzarote)

Park Narodowy Timanfaya obejmuje obszar, w którym w 1730-36 roku miało miejsce jedno z największych i najważniejszych w historii erupcji wulkanicznych. Park zajmuje 51 kilometrów kwadratowych. W siedzibie parku kilka razy dziennie wyświetlany jest film o erupcjach wulkanicznych, jak park wygląda teraz i jak będzie wyglądał za x lat. ( wstęp na film jest za darmo, warto zabrać ze sobą słuchawki, można je podłączyć przy fotelu i słuchać jednego z 3 lektorów angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego)

Montanas del Fuego (Góry ognia) jest to pasmo kraterów. pomimo tego, że ostatnie erupcje miały miejsce w 1824 roku, to do dziś są miejsca gdzie jest jeszcze widoczna aktywność. W niektórych miejscach pod powierzchnią ziemi 10cm temperatura wynosi ok. 140 stopni C., a na głębokości 6m aż 400 stopni.
Przewodnicy co chwile wlewają do gejzerów wodę, która po chwili wybucha w górę, a także pokazują jak gorąco jest tuż pod powierzchnią ziemi, przykładając na widłach trochę trawy, która zapala się już po kilku sekundach. W restauracji El Diablo smażą kurczaki na  wysokości ok. 8 metrów, na cieple wulkanicznym.
Następnie można wsiąść do autobusu, który obwozi nas po zboczach wulkanicznych i można zobaczyć kratery z bliska.
Bilet wstępu kosztuje 8 Euro.


No comments:

Post a Comment