Friday, 14 December 2012

Gibraltar


Gibraltar to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. To małe państwo o powierzchni 6,5 kilometra kwadratowego ma niesamowicie dużą gęstość zaludnienia aż 4 425 osób na kilometr kwadratowy. Zaludnienie to jest widoczne od samego świtu mnóstwo osób czeka w kolejce na przejściu granicznym, w centrum ludzie śpieszą się od rana do szkoły i pracy. O ósmej rano kawiarnie i małe knajpki są już otwarte, i serwują tradycyjne angielskie śniadanie, wszędzie również można zapłacić funtem brytyjskim lub funtem gibraltarskim, a także dogadać się po angielsku lub ewentualnie po hiszpańsku. Nasze zwiedzanie Gibraltaru zaczęliśmy od kuchni, czyli od śniadania, po czym pełni sił i energii udaliśmy się w stronę kolejki linowej (Cable Car), która prowadzi na szczyt skały Gibraltar. Zwiedzaliśmy Gibraltar poza sezonem i był to wielki plus, nie było dużego tłoku więc wszystko można było sobie dokładnie obejrzeć.  Na górze mamy okazje zobaczyć piękny widok Gibraltaru z góry, kawałka Hiszpanii a nawet przy ładnej pogodzie wybrzeże Afryki, nam  akurat się udało pogoda była piękna cały dzień słońce i bezchmurne niebo. Przy podziwianiu tych niesamowitych widoków towarzyszyły nam małpki (magoty). Magoty te są jedynymi, które żyją w Europie na wolności. Nie wolno karmić małp, grożą za to ogromne kary, o ile dobrze pamiętam grzywna za karmienie magotów to ok. 500 Funtów.
Z góry można zjechać z powrotem  taksówką, koleją linową lub zejść pieszo.  My wybraliśmy tą ostatnią opcję, gdyż po drodze jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Warto kupić bilet, który obejmuje wejście do kilku miejsc.
 Warto też zrobić tutaj zakupy lub zatankować auto jeżeli jesteśmy samochodem. Papierosy, alkohol, perfumy i paliwo jest o wiele tańsze, ponieważ na Gibraltarze obowiązuje strefa bezcłowa.
Z ciekawostek jeszcze dodam, że w Gibraltarze jest jedno z najniebezpieczniejszych lotnisk na świecie. Pas startowy zaczyna się wodą i kończy również wodą. Mało tego przez środek pasa startowego biegnie ulica, którą musimy przejechać jeżeli chcemy się dostać do centrum Gibraltaru,  gdy samolot startuje lub ląduje droga jest zamykana, w przeciwnym wypadku droga jest otwarta dla samochodów i przechodnich:)

No comments:

Post a Comment