Tuesday, 5 August 2014

Manchester, UKI had to go visit my friend, which I haven`t seen a while. But before I drove to see her I thought it would be fun to go on a girl's getaway at an interesting place where we were both did not know.
The idea was very spontaneous and the decision was quick and we decided visit Manchester.  We got to Manchester just after nine in the morning, so we had the whole day to explore the city. We did not have a map or any idea where to begin our tour.  We decided it would be best to go for a coffee and some good breakfast, and from there make a plan for the rest of the day. With full stomachs we started our tour from Manchester Cathedral. The Cathedral is not huge or super-special, but worth a look, especially you should pay attention to the beautiful, colorful stained glass windows. Admission is free.

*

Miałam jechać odwiedzić koleżankę, której dawno nie widziałam. Zanim jednak do niej pojechałam, pomyślałam sobie, że fajnie byłoby pojechać na taki babski wypad w jakieś ciekawe miejsce, w którym obie jeszcze nie byłyśmy. Pomysł był bardzo spontaniczny także decyzję też podjęłyśmy bardzo szybko i  padło na Manchester. Przyjechaliśmy do Manchesteru już po dziewiątej rano, więc miałyśmy cały dzień na zwiedzanie miasta. Nie miałyśmy ani mapy ani pomysłu gdzie zacząć nasze zwiedzanie. Przy dworcu kolejowym była maszyna, w której można kupić mapy, niestety po wrzuceniu pieniędzy nie miałyśmy ani mapy, ani pieniędzy (mapy się skończyły). Postanowiłyśmy, że najlepiej będzie jak pójdziemy na kawę i jakieś dobre śniadanie, i tam obmyślimy plan na resztę dnia. Z pełnymi żołądkami zaczęliśmy nasze zwiedzanie od Manchester Cathedral. Katedra nie jest ogromna lub jakaś super wyjątkowa, ale warta obejrzenia, w szczególności warto zwrócić uwagę na piękne, kolorowe witraże. Wstęp jest darmowy.Co mnie osobiście bardzo podoba się w brytyjskich katedrach i kościołach, że często są tam pokazywane różne ekspozycje i wystawy, nawet nie związane z kościołem. My trafiłyśmy na wystawę Cristiny Rodrigues "Women from my country". Wystawa jest pokazywana w katedrze do 21 Września 2014 i moim zdaniem dodaje uroku temu miejscu.
Po obejrzeniu katedry naszym następnym punktem na mapie było The John Rylands Library, zanim jednak tam doszłyśmy zaglądałyśmy w każdy kąt i po drodze odkryłyśmy Barton Arcade jest to stary budynek, w którym mieszczą się sklepy, biura itd. Warto na chwilę wejść do środka i zobaczyć naprawdę ładną architekturę, a przy okazji zrobić zakupy w stylowych sklepikach :) (adres to Densgate M3 2BW)On the same street there is also a scenic Library The John Rylands University Library. Built in 1890, it is one of the most beautiful libraries in the world. This building not only serves as an place for visitors, but it is an open library, which students can use. I really like the combination of old libraries to the new modern part of the building. Throughout Manchester, we can see a lot of these connections full of light and modern glass architecture contrasting with the old historic buildings. Even with such curiosities I might add that the library received the "Manchester Tourism Award in 2012" as one of the biggest tourist attractions in 2012. Admission is free


*

Na tej samej ulicy znajduje się też  widowiskowa biblioteka uniwersytecka The John Rylands Library. Zbudowana w 1890 roku, należy do jednych z najpiękniejszych bibliotek na świecie. Budynek ten nie tylko służy jako obiekt dla zwiedzających, ale jest to czynna biblioteka, z której mogą korzystać studenci. Mnie bardzo podoba się połączenie starej biblioteki z nową nowoczesną częścią budynku. W całym Manchesterze możemy zobaczyć mnóstwo takich połączeń nowoczesnej pełnej światła i szkła architektury kontrastującej ze starymi, zabytkowymi budynkami. Jeszcze z takich ciekawostek dodam, że biblioteka otrzymała nagrodę "Manchester Tourism Awards 2012" za jedną z największych atrakcji turystycznych w roku 2012.
Wstęp jest darmowy.

Z biblioteki poszłyśmy do People`s History Museum, które opisze w następnym poście. 
No comments:

Post a Comment