Thursday, 29 January 2015

York, England, UK

Ostatnio miałam okazje znowu wybrać się do Yorku, jak już kiedyś wspominałam jakiś czas mieszkałam blisko Yorku, więc odwiedzałam go często, ale głównie ze względu na zakupy :)  Tym razem pojechałam tam bardziej turystycznie, ponieważ moi rodzice przyjechali do mnie na kilka dni stwierdziłam, że zabiorę ich na mały spacer do Yorku a przy okazji  odwiedzę stare kąty.
Nie wiem czy też tak macie, że za każdym razem gdy odwiedzacie jakieś miejsce, które dobrze znacie mimo wszystko odkrywacie tam coś nowego, zauważacie rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliście uwagi itd. York to moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miast w Anglii, warto tam pojechać chociażby po to by powłóczyć się trochę pomiędzy tymi pięknymi, starymi budynkami.

Jeżeli, ktoś kiedyś będzie w Yorku i będzie miał ochotę na kawę czy herbatę polecam kawiarnię Bettys. Bettys to stylowa kawiarnia, pierwsza została otwarta w Harrogate ponad 90 lat temu, teraz jest ich już 6 i są one tylko w Yorkshire. Wiem, że do niedawna wszystkie produkty, które były używane w kawiarni  do przyrządzania ciast itd. pochodziły z Yorkshire np. mleko od jakiegoś rolnika z okolicy itp. nie wiem jak jest z tym teraz, podejrzewam, że nadal Bettys kontynuuje tą tradycję. Pamiętam, że za każdym razem gdy przyjeżdżałam do Yorku lub Harrogate w niedzielę rano, przed kawiarniami były kolejki nawet po dwadzieścia osób lub więcej czekających na wolny stolik!

Jeszcze wam tylko powiem taką ciekawostkę co łączy York z Nowym Yorkiem w Stanach Zjednoczonych. W 1664 roku na terenach Nowego Yorku zaczęli rządzić Anglicy, król Karol II Stuart przekazał to miejsce swojemu bratu Jakubowi II tego czasu księciu Yorku i tak na jego cześć nazwano nowe miasto Nowym Yorkiem :)

*

Recently I had the opportunity go to York again, as I mentioned already I used to live near York so I visited the town often, mostly because of the shopping :) This time I went to the more tourist spots as my parents came to visit me for a few days.  Even though I know the area quite well I still discover something new every time I go.  In my opinion York is one of the most beautiful cities in England, it is well worth going even if it is only to wander between the beautiful old buildings. 

If you are ever in York and would like some tea or coffee I highly recommend Bettys.  It is an old fashioned stylish coffee shop which was first opened in Harrogate more than 90 years ago.  Now there are six of them in the UK and they are only in Yorkshire. All products that they use in the preparation of cakes etc in the café come from Yorkshire.    It is a scafe where even before it is open there is a queue waiting outside the door!!


I just tell you only what connects the curiosity York and New York City in the United States. In 1664, year in areas of New York began to rule the Englishmen, King Charles II of England gave the place his brother James II, then Duke of York, and so in his honor named the new city New York :)

No comments:

Post a Comment